|
Kåtaliden är en gammal by med ung befolkning. Byn är centralt belägen mitt i hjortronlandet, tre mil till Sorsele, Slagnäs och Gargnäs.
Runt knutarna kan man beskåda ett rikt fågelliv och här finns goda jakt- och fiske-möjligheter. Fisket sker både i sjöar och i strömmande vatten. Gargån hyser ett gott bestånd av stor gädda, harr och öring. I sjöarna är det främst sik och abborre som fiskas. Småvilt kan jagas på ett 8 000 ha stort område.
I markerna kring byn finns spår från gångna tider - fångstgropar och ett sameviste med offersten. Slåtterängar och lador vittnar också om en svunnen tid, tillsammans med lämningar från flottningsepoken.
Det finns en väl underhållen skoterled, som binder samman Buresjön, Kåtaliden och Bockträsk. Här samlas man vid raststället ”Kafferastn”, där barnen kan fiska i en tjärn med nappgaranti. Till denna led tar man sig via Sorsele - Slagnäs leden eller Malå - Bockträsk leden. Det finns stugor för uthyrning.
Kontaktperson: Patric Näsström, 0952- 101 92  |