Lyssna

Fiskeforum Blattnicksele

Varmt välkomna till fiskeforum med tema hållbart fiske i vatten i och kring Blattnicksele!

Plats: Föreningshuset Biffen i Blattnicksele

När: 26 november kl. 18.00-20.00

Arrangör: Sorsele kommun

Kontakt: Pär Röckner, par.rockner@sorsele.se, 070-200 39 59

Vi har flera nya företag som säljer fiskeupplevelser i och kring Blattnicksele med många framtida planer. Samtidigt innebär fler aktörer i området en större påverkan på fisket i södra delen av kommunen. 

  • Alexander Artaud och Christina Herrera Espergren berättar om deras framtida företagsplaner.

  • Ett antal fiskevårdsområden är på plats.

  • Gemensamt arbete kring hållbart fiske, vad är det och hur kan vi tillsammans jobba för det långsiktigt.

Vi bjuder på kaffe och kaka! 

Välkomna!

Uppdaterad den 22 november 2019

Näringsliv och arbete

Näringslivsutvecklare
Erika Hjukström
Telefon: 072 - 239 86 53
erika.hjukstrom@sorsele.se 

Projektsamordnare NiMR
Amanda Flodin
Telefon: 073-077 88 54
amanda.flodin@sorsele.se
Jobbar bland annat med NiMR


Kulturella- och kreativa näringar, Turism

Kultur- och fritidschef
Pär Röckner
Telefon: 0952-143 29
par.rockner@sorsele.se 
Jobbar bland annat med NiMR, Hangout, Swedish Lapland BCD.

Affärs- och marknadscoach
Ann-Kristine Vinka
Telefon: 070 - 001 15 63
ann-kristine.vinka@sorsele.se  
Jobbar bland annat med Swedish Lapland BCD

Marknadskommunikatör
Therese Lundin
Telefon: 073 - 806 76 06
therese.lundin@sorsele.se
Jobbar bland annat med Swedish Lapland BCD

 


Övriga funktioner

Sorsele Lärcentrum
Hanna Holmberg
Telefon: 0952-142 23
hanna.holmberg@sorsele.se

Kompetensförsörjning
Anette Edvardsson
Telefon: 076-117 68 34
anette.edvardsson@sorsele.se
Jobbar bland annat med projektet SIKT

 


Kommunchef
Charlotta Tarras-Wahlberg
Telefon: 0952 - 140 21
Charlotta.Tarras-Wahlberg@sorsele.se