Lyssna

Företagarfrukost 29 november

Välkommen till en gemensam frukost! Företagarfrukostarna är ett forum för inspiration och information. Här får du lyssna på vad som är på gång i kommunen, vad som händer i det privata näringslivet men även få information från andra aktörer. Självklart är alla som är intresserad av dessa frågor välkomna!

Plats: Sorsele Buss & Taxi AB, Långgatan 5 i Sorsele

När: 29 november kl.7.30 - 9.00

Arrangör: Företagarna Sorsele och Sorsele kommun

Kontakt: Erika Hjukström

Vi besöker under hösten olika företag varje företagarfrukost så håll utkik på vart ni ska! Vill ni att vi besöker ert företag - hör av er till Erika Hjukström på näringslivskontoret - vi kommer gärna!

Självklart vill vi möjliggöra för alla som vill lyssna att delta utan att behöva resa långt därför kommer vi att sända frukostmötena via Facebook. Kontakta Erika Hjukström så får du veta mer om hur det fungerar.

Vi startar med fika kl.7.30 och programmet pågår mellan kl.8-9.

Ämnet för morgonen är inte exakt beslutad men mer information kommer närmare.

Sorsele buss och taxi bjuder på fika!

Välkomna!

Uppdaterad den 6 november 2019

Näringsliv och arbete

Näringslivsutvecklare
Erika Hjukström
Telefon: 072 - 239 86 53
erika.hjukstrom@sorsele.se 

Projektsamordnare NiMR
Amanda Flodin
Telefon: 073-077 88 54
amanda.flodin@sorsele.se
Jobbar bland annat med NiMR


Kulturella- och kreativa näringar, Turism

Kultur- och fritidschef
Pär Röckner
Telefon: 0952-143 29
par.rockner@sorsele.se 
Jobbar bland annat med NiMR, Hangout, Swedish Lapland BCD.

Affärs- och marknadscoach
Ann-Kristine Vinka
Telefon: 070 - 001 15 63
ann-kristine.vinka@sorsele.se  
Jobbar bland annat med Swedish Lapland BCD

Marknadskommunikatör
Therese Lundin
Telefon: 073 - 806 76 06
therese.lundin@sorsele.se
Jobbar bland annat med Swedish Lapland BCD

 


Övriga funktioner

Sorsele Lärcentrum
Hanna Holmberg
Telefon: 0952-142 23
hanna.holmberg@sorsele.se

Kompetensförsörjning
Anette Edvardsson
Telefon: 076-117 68 34
anette.edvardsson@sorsele.se
Jobbar bland annat med projektet SIKT

 


Kommunchef
Charlotta Tarras-Wahlberg
Telefon: 0952 - 140 21
Charlotta.Tarras-Wahlberg@sorsele.se