Lyssna

Så får du till ett framgångsrikt företagsförvärv

Under denna dag får du generell kunskap om vad som krävs för ett framgångsrikt ägarskifte och mer specifikt om vilka möjligheter som finns om du är köpare.

Plats: Adak, Malå kommun

När: 26 september kl. 8:30-17:30

Arrangör: I samarbete med projektet Näringslivsutveckling i Möljigheternas Region

Kontakt: Erika Hjukström, 072-239 86 53 eller e-post erika.hjukstrom@sorsele.se

Målgruppen är potentiella köpare eller nya ägare genom generationsskiften och styrelseledamot eller rådgivare som vill arbeta med överlåtanden.

Workshopen leds av Satish Sen och Roland Dansell som är föreläsare och författare till böckerna Framgångsrika ägarskiften och Aktivt ägarskap.

Under dagen får du:

  • Lär dig säkerställa ett ägarskifte steg för steg

  • Vilka möjligheter finns för dig som köpare

  • Du får arbetsverktyg och processer för de olika stegen

  • Praktiska övningar

 

Sista anmälningsdag är den 9 september och görs till Erika Hjukström via e-post erika.hjukstrom@sorsele.se. Ange vilken dag du önskar vara med och namn på företaget. Kostnad för dig som företagare är 700kr, ett paketpris med studiematerial.

Mer information finns i följande dokument.

Det går en bil för samåkning från och till Sorsele.

Uppdaterad den 6 september 2019

Näringsliv och arbete

Näringslivsutvecklare
Erika Hjukström
Telefon: 072 - 239 86 53
erika.hjukstrom@sorsele.se 

Projektsamordnare NiMR
Amanda Flodin
Telefon: 073-077 88 54
amanda.flodin@sorsele.se
Jobbar bland annat med NiMR


Kulturella- och kreativa näringar, Turism

Kultur- och fritidschef
Pär Röckner
Telefon: 0952-143 29
par.rockner@sorsele.se 
Jobbar bland annat med NiMR, Hangout, Swedish Lapland BCD.

Affärs- och marknadscoach
Ann-Kristine Vinka
Telefon: 070 - 001 15 63
ann-kristine.vinka@sorsele.se  
Jobbar bland annat med Swedish Lapland BCD

Marknadskommunikatör
Therese Lundin
Telefon: 073 - 806 76 06
therese.lundin@sorsele.se
Jobbar bland annat med Swedish Lapland BCD

 


Övriga funktioner

Sorsele Lärcentrum
Hanna Holmberg
Telefon: 0952-142 23
hanna.holmberg@sorsele.se

Kompetensförsörjning
Anette Edvardsson
Telefon: 076-117 68 34
anette.edvardsson@sorsele.se
Jobbar bland annat med projektet SIKT

 


Kommunchef
Charlotta Tarras-Wahlberg
Telefon: 0952 - 140 21
Charlotta.Tarras-Wahlberg@sorsele.se