Lyssna

Nya öppettider för biblioteket och simhallen

Från och med v. 2 så har både biblioteket och simhallen nya öppettider.

De största förändringarna är att biblioteket har återgått till att stänga kl. 14 istället för kl. 15 (gäller måndag, tisdagar och fredagar), samt har stängt torsdagar. Onsdagarna är oförändrade.

Simhallen har bytt öppettider måndagar och onsdagar, så nu är det öppet längre på måndagskvällarna med både allmänt bad och motionssim. Alla andra dagar har sina gamla tider. Observera att det är lördagsöppet jämna veckor kl. 10-14. 

För aktuella öppettider se sidan för lokaler och öppettider

Senast uppdaterad den 9 januari 2020

Kultur och fritid

Fritids- och kulturchef
Pär Röckner
Telefon: 0952 - 143 29
par.rockner@sorsele.se

Simhall och idrottshall
Telefon: 0952 - 142 38
simhallen@sorsele.se

Bibliotek
Telefon: 0952 - 142 30
bibliotek@sorsele.se

Kulturskolesamordnare
Erik Qvist
Telefon: 0952 - 143 20
erik.qvist@sorsele.se

Fritidsledare
Emil Jonsson
Tel: 070 - 621 73 21
emil.jonsson@sorsele.se

Handläggare
Josephine Gabrielsson
Telefon: 0952 - 140 95
josephine.gabrielsson@sorsele.se

Fiskesamordnare
Therese Lundin
Mobil: 073 - 806 76 06
therese.lundin@sorsele.se