Till innehåll

Kontaktuppgifter utbildning och barnomsorg

Här hittar du kontaktuppgifter inom utbildning och barnomsorg.

Administration och rektorer

Tillförordnad Skolchef

Mats Engman
Telefon: 0952 - 140 21
mats.engman@sorsele.se

Skoladministratör

Melker Holmberg
Telefon: 0952 - 142 00
melker.holmberg@sorsele.se

Skoladministratör/Arbetslagsledare VUX

Rita Hjukström
Telefon: 076-117 68 34
rita.hjukstrom@sorsele.se

Rektor för förskolan/ Fritidshemsansvarig Rävlyan och Solstrålen

Linda Sandqvist
Telefon: 0952 - 142 05
linda.sandqvist@sorsele.se  

Utvecklingsledare för fritidshem

Evelina Johansson
Telefon: 073-064 05 67
evelina.johansson@sorsele.se

Elevhälsochef/Rektor

Cathrine Viklund
Telefon: 0952 - 142 34 
cathrine.viklund@sorsele.se

Rektor F-3 i Sorsele, rektor F-6 i Ammarnäs och Blattnicksele samt Fritidshemsansvarig Regnbågen och Trollgrottan

Laila Vesterberg
Telefon: 0952 - 143 05
laila.vesterberg@sorsele.se

Rektor 4-9 i Sorsele samt gymnasiet

Cathrine Viklund
Telefon: 0952 - 142 34
cathrine.viklund@sorsele.se

Rektor vuxenutbildning/Lärcentrum

Henrik Sjöström
Telefon: 0952 - 142 02
henrik.sjostrom@sorsele.se 

Skoladministratör/Arbetslagsledare VUX

Rita Hjukström
Telefon: 076-117 68 34
rita.hjukstrom@sorsele.se 

Högskoleansvarig/Uppdragsutbildning Lärcentrum

Hanna Holmberg
Telefon: 0952 - 142 23
hanna.holmberg@sorsele.se

Studie- och yrkesvägledare

Vakant 

Ansvarig

Social- och utbildningsutskottet
Telefon: 0952 - 140 00
bou@sorsele.se

 

Kontaktuppgifter elevhälsan

Skolkurator

Anita Nilsson Vinka
Telefon: 0952 - 142 16
anita.nilsson@sorsele.se

Skolsköterska

Carolina Lindström
Telefon: 0952 - 142 17
Carolina.Lindstrom@sorsele.se

Skolpsykolog

Mattias Norlund
Telefon: 070 - 206 33 48
mattias.norlund@sorsele.se

Specialpedagog

Cathrine Viklund
Telefon: 0952 - 142 34 
cathrine.viklund@sorsele.se

Studie- och yrkesvägledare

Vakant

Börja med att svara på frågan: vad är unikt med detta jobb? Varför ska man jobba med detta i Sorsele kommun? Beskriv sedan arbetet överskådligt i ett par-tre rader.
Exempelvis: Heltid/deltid (0 - 100 %)
Exempelvis: Tillsvidare, vikariat, visstidsanställning
Vilka arbetsuppgifter ingår i tjänsten?
Vilka egenskaper söker du hos den arbetssökande?
Här läggs även in att samisk kultur- och språkkompetens är meriterande i de fall det är det.
Hur är arbetslaget? Hur är det att ingå i arbetslaget eller att jobba just på Blåhaken, kansliet eller GVA?
Senast uppdaterad den 4 november 2022